- 17.3.2025
Allied Spirit je opakované vojenské cvičení vedené americkou armádou, zaměřené na zajištění interoperability a připravenosti sil NATO a jejich partnerů. Letos se koná od 22. února do 24. března 2025 v německých výcvikových prostorech Grafenwöhr a Hohenfels, které spravuje 7. armádní výcvikové velitelství. Pro tuto rotaci poprvé převzala roli primární výcvikové jednotky Mechanizovaná pěší brigáda Griffin z Litvy. Na rozdíl od jiných cvičení, kde dominují americké brigádní bojové týmy, se v Allied Spirit zaměřují na vedení cvičení alianční jednotky. Dále se prověřuje schopnost nasadit jednotky NATO při aktivaci článku 5 a demonstruje se schopnost jednotného velení, řízení a koordinace v mezinárodním prostředí. Účastní se ho téměř 3 000 vojáků z různých zemí, včetně České republiky, Rakouska, Francie, Maďarska, Itálie, Španělska, Lotyšska, Litvy, Severní Makedonie, Slovenska a Slovinska. Cvičení se zúčastní všichni předurčení příslušníci 7. brigádního úkolového uskupení a Univerzity obrany, celkem do 402 vojáků a 50 ks pozemní techniky z České republiky.
74. mechanizovaný prapor Bučovice se v rámci mezinárodního cvičení Allied Spirit 2025 zapojil do různých úrovní a oblastí výcviku. Nejpočetnější skupinou byla jednotka rotního úkolového uskupení na bázi mechanizované roty, doplněná o specialisty jiných součástí AČR, včetně praporní logistiky. Tato jednotka operovala pod mezinárodním velením americké a litevské armády, prošla procesem plánování operace, přípravy a nácviku taktických činností. Následně byla nasazena do tzv. Boxů, což jsou uzavřené výcvikové prostory určené výhradně pro cvičící jednotky a rozhodčí službu (observer controller – OC).
Další skupina vojáků 74. mechanizovaného praporu byla součástí rozhodčí služby, aby bylo zajištěno vyhodnocování činnosti a poskytování zpětné vazby velitelům i jednotlivým vojákům. V JMRC Hohenfels je tento proces (After Action Review – AAR) velmi propracovaný a klade se na něj velký důraz.
Třetí zapojenou skupinou byli příslušníci štábu, kteří simulovali činnost štábu mechanizovaného praporu při plánování a řízení boje. Tento štáb byl podřízen českému štábu 7. mechanizované brigády. Poslední skupinu tvořilo logistické zabezpečení, které zajišťovalo veškerý servis pro splnění cílů cvičení.
Nové výzvy a zkušenosti
Pro mnoho vojáků to byla první zkušenost s prostorem JMRC Hohenfels a jeho zázemím, včetně americké stravy a odlišných logistických podmínek. Neznámý terén kladl nároky na orientaci a adaptaci v prostoru. Velkým překvapením byla strava na bázi amerických bojových dávek potravin (MRE – Meal Ready to Eat), které vojáci konzumovali v poli.
Další novinkou byla přítomnost rozhodčích, kteří neustále sledovali taktické činnosti a dodržování bezpečnostních opatření. Každodenní kontakt s americkými vzdušnými silami, které podporovaly úsilí našich jednotek, přinesl cenné zkušenosti. Nejdůležitější zkušeností bylo 10denní vedení operace, které nejlépe simulovalo podmínky reálného bojiště.
Výcvikový prostor a zkušenosti do budoucna
Výcvikový prostor byl rozmanitý a umožňoval vedení jak konvenčního, tak nekonvenčního boje. Vojáci si odnášejí cenné zkušenosti z vedení činnosti v odlišném prostředí, komunikace a spolupráce v cizím jazyce s jinými armádami, dlouhodobého působení bez možnosti doplnění zásob, testování psychické odolnosti a kolektivní soudržnosti. Klíčovou součástí byla i výměna zkušeností s ostatními armádami. Ověření morálního a duševního zdraví, úrovně odolnosti a posílení týmové soudržnosti.
Odlišnosti letošního ročníku a výzvy mezinárodní spolupráce
Na rozdíl od minulých let, kdy se zaměřovalo na přípravu jednotek pro zahraniční nasazení v Afghánistánu či Iráku, byl letos kladen důraz na širší mezinárodní spolupráci. Ta probíhala převážně v anglickém jazyce a byla na profesionální úrovni. Největší výzvou bylo sladění taktických postupů jednotlivých armád a propojení technického zázemí pro efektivní přenos informací.
České přednosti na mezinárodním poli
Zástupce velitele praporu, major Radek Pavlica uvedl:
„Český voják vyniká schopností pružně a operativně reagovat na jakékoliv situace. Mezi další silné stránky patří schopnost ovládat, řídit, opravovat a vést bojovou činnost s technikou, která je již morálně zastaralá, jako například BVP-2. Právě 74. mechanizovaný prapor bude první jednotkou přezbrojenou na moderní bojová pásová vozidla CV-90,“
Na průběh cvičení se osobně přijel podívat zástupce velitele 74. mechanizovaného praporu, major Radek Pavlica, který k výkonu vojáků uvedl: „Chlapi, díky za vaši práci a za reprezentaci AČR v mezinárodním prostředí.“